Okres Wędrówek Ludów
w dorzeczu Odry i Wisły

Jesteś tutaj: Strona główna / Konferencje / 64. Sachsensymposion w Paderborn, 2013

64. Sachsensymposion w Paderborn, 2013

64. Internationales Sachensymposion 7-11 wrzesień 2013, Paderborn (Westfalia)

„Umierający bogowie – wierzenia religijne w północnej i wschodniej Europie w czasach chrystianizacji”.

W tej mającą dużą europejską renomę konferencji wzięła udział czwórka wykonawców projektu MPOV: A. Bursche, B. Kontny, M. Mączyńska i J. Schuster. Polscy badacze uczestniczyli w niej po raz pierwszy jako formalni członkowie Intenationales Sachsensymposion. W maju 2012 r. została bowiem powołana polska sekcja oraz wybrana trójka przedstawicieli do zarządu tej organizacji: Aleksander Bursche, Adam Cieśliński i Marzena Przybyła. Tegoroczna konferencja odbyła się w niewielkim obecnie mieście Paderborn w Westfalii (fot. 1-4), jednym z istotniejszych centrów rozwoju chrześcijaństwa w czasach Karolingów (http://visitor.paderborn.de/microsite/pl/). Sympozjum towarzyszyła bardzo okazała wystawa „Credo” – Chrystianizacja średniowiecznej Europy (http://www.credo-ausstellung.de/), której poświęcono duży, dwutomowy katalog wagi ponad 7 kg! (http://www.credo-ausstellung.de/ausstellungskatalog). Na ekspozycji wystawione były także zabytki z kilku polskich instytucji.

W konferencji wzięło udział niemal 100 badaczy (fot. 5) z zachodniej Europy i Skandynawii, w tym zwłaszcza z Niemiec, Anglii, Danii i Beneluxu, którzy wygłosili ponad 30 referatów. Poprzedził ją workshop poświęcony roli badań DNA w archeologii. Z przedstawicieli projektu MPOV M. Mączyńska i B. Kontny przedstawili referat p.t. „Grób szkieletowy o charakterze koczowniczym(?) z V w. po Chr. znaleziony w Juszkowie w płn. Polsce”, zaś A. Bursche „Projekt Maestro: Wędrówki Ludów między Odrą a Wisłą”.

W trakcie sympozjum zorganizowana była wycieczka do kościoła i zamku Krukenburg, (fot. 6 i 7) i klasztoru Helmarshausen okr. Kassel (fot. 8), założenia w Corvey (fot. 9 i 10) i Externsteinem grupy ostańców skalnych w Lesie Teutoburskim, w okr. Lippe (fot. 11-16).

Kolejne, 65. sympozjum odbędzie się w Warszawie w dniach 13-16 września 2014 r. p.t. „Interregionalne problemy i międzynarodowe badania: Kontakty dalekosiężne i migracje od okresu wpływów rzymskich do średniowiecza w rejonie Morza Północnego i Bałtyku”, zaś następne w Lipsku, Antwerpii i Canterbury.

http://www.sachsensymposion.org/64-internationales-sachsensymposion