Jesteś tutaj: Strona główna / Wykonawcy / Prof. dr hab. Jan Schuster

ul. Uniwersytecka 3
PL-90-137 Łódź
jan.grazyna.schuster@web.de

Urodziłem się w 1966 r. w Berlinie; w 1996 r. ukończyłem archeologię na Uniwersytecie Humboldta, na którym w 2002 r. obroniłem także doktorat; w 2008 r. odbyłem kolokwium habilitacyjne na Uniwersytecie Friedricha Wilhelma w Bonn.

W latach 2003-2005 byłem stypendystą fundacji Aleksandra von Humboldta na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2006-2008 kierowałem grantem Die frühkaiserzeitlichen Fürstengräber von Lübsow im Kontext – antiquarische, naturwissenschaftliche und siedlungsarchäologische Untersuchungen (Wczesnorzymskie groby książęce w Lubieszewie i ich kontekst – badania archeologiczne, przyrodnicze i osadnicze), finansowanego przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Od 2008 r. jestem profesorem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. W semestrze zimowym 2010/2011 byłem profesorem wizytującym w Instytucie Archeologii, Uniwersytetu Warszawskiego.

Moje zainteresowania koncentrują się wokół okresu wpływów rzymskich i okresu Wędrówek Ludów, specjalizuję się w archeologii osadniczej i w badaniach nad stratyfikacją społeczną w germańskim Barbaricum. Mój doktorat dotyczył badań na terenie osady Herzsprung w północno-wschodniej Brandenburgii, wówczas pierwszej w całości opracowanej w tym rejonie. Tematem habilitacji były wczesnorzymskie groby książęce w Lubieszewie na Pomorzu i ich regionalny oraz ponadregionalny kontekst.

Wybrane publikacje dotyczące tematyki Projektu

1. Herzsprung. Eine kaiserzeitliche und frühvölkerwanderungszeitliche Siedlung in der Uckermark, Berliner Archäologische Forschungen 1, Rahden/Westf. 2004.
  2. Lübsow. Älterkaiserzeitliche Fürstengräber im nördlichen Mitteleuropa, Bonner Beiträge zur Vor- und Frühgeschichtlichen Archäologie 12. Bonn 2010.
  3. Hof und Grab – Die jüngerkaiserzeitlichen Eliten vor und nach dem Tode. Eine Fallstudie aus dem Unteren Odergebiet, Slovenská Archeologia 51, 2003, s. 247-318.
  4. Die Beziehungen der Gebiete Ostbrandenburgs im späten zweiten und frühen dritten Jahrhundert zur Wielbark- und Przeworsk-Kultur. Mit einer formenkundlichen Untersuchung der Fibeln A II,41, Veröffentlichungen zur brandenburgischen Landesarchäologie 36/37, 2002/2003 (2005), s. 89-161.
  5. Der Kasten (Schlüssel, Riegel, Abdeckbleche, Holzreste. In: M. Becker, Das Fürstengrab von Gommern, Veröffentlichungen des Landesamtes für Denkmalpflege und Archäologie in Sachsen-Anhalt – Landesmuseum für Vorgeschichte 63. Halle (Saale) 2010, s. 121-148.
  6. Przekłuwacze typu Dresden-Dobritz / Żerniki Wielkie. Uwagi na temat narzędzi z późnego okresu rzymskiego i wczesnej fazy okresu wędrówek ludów, Wiadomości Archeologiczne LXII, 2011, s. 65-82.
  7. Frühe Gräber weiblicher Eliten bei den Germanen und ihre Vernetzung im Barbaricum, (w:) D. Quast (red.) Weibliche Eliten in der Frühgeschichte. Female Elites in Protohistoric Europe, Römisch-Germanisches Zentralmuseum Mainz – Tagungen 10, Mainz 2011, s. 307-320.
  8. Długie domy na późnorzymskiej osadzie w Konarzewie koło Poznania. Przyczynek do badań nad budownictwem kultury przeworskiej w okresie rzymskim, (w): A. Janiszewska (red.), Z najdawniejszych dziejów. Grzegorzowi Domańskiemu na pięćdziesięciolecie pracy naukowej. Zielona Góra 2012, s. 427-460.