Jesteś tutaj: Strona główna / Wykonawcy / Prof. dr hab. Aleksander Bursche

Krakowskie Przedmieście 26/28
PL-00-927 Warszawa
a.bursche@yahoo.com

Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki kontaktów świata antycznego z Barbaricum, numizmatyki i archeologii OWR i OWL, a także popularyzacji archeologii, zarządzania dziedzictwem kulturowym i archeologii doświadczalnej. Opublikowałem 3 książki i ponad 150 artykułów i recenzji. Jestem stypendystą Fundacji A. v. Humboldta (Frankfurt nad Menem), fellow Wolfson College (Oxford) i Akademii Amerykańskiej w Rzymie, członkiem korespondencyjnym Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (DAI), członkiem Komitetu Sterującego European Coin Find Network (por. http://www.ecfn.fundmuenzen.eu), wiceprzewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik i przewodniczącym rady konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH-PL.

Od 1980 r. pracuję w Instytucie Archeologii UW, gdzie prowadzę zajęcia i badania naukowe, a od dziesięciu lat także seminarium doktoranckie z numizmatyki antycznej. Byłem także profesorem wizytującym na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kilonii, Institute of the Study Ancient World, New York University i American Numismatic Society w Nowym Jorku oraz redaktorem czasopisma “Antiquity” wydawanego w Cambridge, UK. Aktualnie jestem członkiem grona redakcyjnego „The Journal of the Archaeological Numismatics” (Bruksela) i “Notae Numismaticae” (Kraków). Uczestniczyłem w wielu międzynarodowych projektach badawczych m.in. “Atlas of Greek and Roman World” (koordynowanego przez Uniwersytety Północnej Karoliny w Chapel Hill i Princeton), Groupement de Recherche Européen: “Trouvailles monétaires” (koordynowany przez CNRS w Paryżu) czy „NETConnect: Connecting European Culture through New Technology” w ramach programu UE Kultura 2000 (koordynowany przez Uniwersytet w Kalabrii por. http://www.netconnect-project.eu). Zorganizowałem w Nieborowie międzynarodową konferencję p.t. „Roman Coins outside the Empire” finansowaną przez European Science Foundation a ostatnio także „4th Joint Meeting of European Coin Find Network and Nomisma.org”.

Jestem także współtwórcą i współorganizatorem dwudziestu Festiwali Archeologicznych w Biskupinie, jednej z największych w Europie imprez dotyczących dziedzictwa kulturowego, autorem koncepcji i głównym konsultantem multimedialnych seriali edukacyjnych “Wieści ze Świata” i “Poszukiwacze Zaginionych Cywilizacji” produkowanych przez I program TVP wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie koordynuję również pięcioletni projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (MNiSW) pt. "Znaleziska monet rzymskich z ziem Polski i historycznie z Polską związanych" i biorę udział w badaniach grecko-rzymskiego miasta Akrai na Sycylii (http://www.akrai.uw.edu.pl).

Zostałem odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta „za wybitne osiągnięcia w badaniach i edukacji archeologicznej oraz w ochronie i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego”. W 2015 r. brytyjskie Royal Numismatic Society nagrodziło mnie Gilljam Prize w dziedzinie numizmatyki III wieku.

Wybrane publikacje dotyczące tematyki Projektu

1. Later Roman-Barbarian Contacts in Central Europe, Studien zu Fundmünzen der Antike (ed. M.R.-Alföldi), Berlin 1996.
  2. Contacts between the Late Roman Empire and North-Central Europe, The Antiquaries Journal, 76:1996, s. 31-50.
  3. Złote medaliony rzymskie w Barbaricum. Symbolika prestiżu i władzy społeczeństw barbarzyńskich u schyłku starożytności, Światowit, Supplement Series A: Antiquity, t. II, Warszawa 1998.
  4. Roman gold medallions as power symbols of Germanic elite, (w:) B. Magnus (red.) Roman Gold and the Development of the Early Germanic Kingdoms, Stockholm 2001 (2002), s. 128-164.
  5. Relations between the Late Roman World and Barbarian Europe in the light of the coin finds, Bulletin du Cercle d’Études Numismatiques, t. 43:2006, s. 221-227.
  6. Functions of Roman coins in Barbaricum of Later Antiquity. An antropological essay, (w:), A. Bursche, R. Cio?ek & R. Wolters (red.), Roman Coins outside the Empire, Proceedings of the ESF/SCH Exploratory Workshop, Radziwi?? Palace, Nieborów (Poland), 3-6 September 2005, Collection Moneta 82, Wetteren 2008, s. 395-416.
  7. Germanic gold bracteates from the hoard in Zagórzyn near Kalisz, (w:) M. Wo?oszyn (red.) Byzantine Coins in Central Europe between the 5th and 10th Century, Moravia Magna, Seria Polona t. III, Kraków 2009, s. 133-153.
  8. Early Byzantine Coins – Remnants of an Ancient Collection of Pomeranian Antiquities, (w:) K. Kowalski, D. Kozłowska-Skoczka (red.) Lost-Saved. The Pomeranian Antiquities Collection of Szczecin, Szczecin 2012, s. 233-236 +371-386.
  9. (z H. Machajewski, B. Rogalski), The Pre-Roman Iron Age – Migration Period. Catalogue of the Archaeological Finds, (in:) K. Kowalski, D. Kozłowska-Skoczka (red.), Lost-Saved. The Pomeranian Antiquities Collection of Szczecin, Szczecin 2012, s. 237-312 +371-386.
  10. (z K. Myzgin), A gold medallion of Crispus from Bukovina, Ukraine, Notae Numismaticae/Zapiski Numizmatyczne VIII, 2013, s. 185-194.
  11. The battle of Abrittus, the Imperial treasury and aurei in Barbaricum, The Numismatic Chronicle 173, 2013, s. 151-71 + 7 tabl.
  12. Skarb złotych przedmiotów z Okresu Wędrówek Ludów z Suchania/The Migration Period gold hoard from Suchań, (w:) K. Kowalski, A. Bursche (red.), The treasures of Suchań, Szczecin 2014, s. 55-60.
  13. Gold barbarian imitations of Roman coins: the Ulów type, (in:) R. Madyda-Legutko, J. Rodzińska-Nowak (red.) Honoratissimum assensus genus est armis laudare. Studia dedykowane Profesorowi Piotrowi Kaczanowskiemu z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin, Kraków 2014, s. 317-327.

Wszystkie publikacje

Instytut Archeologii