Okres Wędrówek Ludów
w dorzeczu Odry i Wisły

Jesteś tutaj: Strona główna / Wykonawcy / Dr Bartłomiej Rogalski

Dr Bartłomiej Rogalski

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27
PL-70-561 Szczecin
b.rogalski@muzeum.szczecin.pl

Od 2008 r. jestem pracownikiem Działu Archeologicznego Muzeum Narodowego w Szczecinie, specjalizującym się w archeologii okresu przedrzymskiego, okresu wpływów rzymskich i okresu wędrówek ludów. Mam dziesięcioletnie doświadczenie w archeologii terenowej – pracowałem przy wielkich inwestycjach i wykopaliskach ratunkowych, w związku z budową tras szybkiego ruchu i autostrad (KWB Bełchatów, A1, A2, A4 i S3).

W 2004 r. obroniłem doktorat na Uniwersytecie Zielonogórskim, na Wydziale Humanistycznym, promotor prof. dr hab. Wojciech Dzieduszycki. Praca poświęcona była okresowi przedrzymskiemu na terenie Pomorza Zachodniego i Przedniego.

Obecnie jestem adiunktem zbioru zabytków datowanych na okres przedrzymski, okres wpływów rzymskich i wędrówek ludów, które przechowywane są w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Do moich obowiązków należy organizacja wystaw archeologicznych. Ostatnia nosiła tytuł „Moda Majów. Elita i dwór - Jaina 800-900 n.e.” i zorganizowana była w 2011 r., przy współpracy z Muzeum Etnologicznym w Berlinie, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Od 2010 r. prowadzę z ramienia MNS projekt Frühe Slawen im Odermündungsgebiet- zur Siedlungsgeschichte des Pyritzer Landes (Polen) vom 6. bis 9. Jahrhundert.realizowany wraz z Römisch-Germianische Kommission. Celem projektu jest odkrycie śladów osadnictwa pierwszych Słowian i ich migracji na teren Pomorza Zachodniego. Prowadzę konsultacje archeologiczne niewielkich, lokalnych projektów o charakterze atrakcji turystycznych, jak np. park archeologiczny w Czelinie, pow. Gryfin. Jestem członkiem redakcji rocznika Materiały Zachodniopomorskie. Nowa Seria, wydawanego przez Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Wybrane publikacje dotyczące tematyki Projektu

  1. Groby z młodszego okresu przedrzymskiego i okresu wpływów rzymskich na stanowisku 20 w Jordanowie, pow. Świebodzin, Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne Nr 10, 2009, s. 87-101.
  2. Przemiany kulturowe na Pomorzu Zachodnim i Przednim w młodszym okresie przedrzymskim (III – I w.p.n.e.), Szczecin 2010.
  3. Osada ludności kultury oksywskiej w Głuszynie, pow. Słupsk, stan. 1, Materiały Zachodniopomorskie. Nowa Seria, t. IV/V Archeologia, 2010, s. 21-73.
  4. Stan badań nad młodszym okresem przedrzymskim na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Przednim (w:) G. Domański (red.) Nadodrze w Starożytności. Konferencja Grabice 23-30 czerwca 2004 roku, Zielona Góra 2011, s. 75-90.
  5. Wyniki badań archeologicznych na stanowisku 30 w Warszkowie, pow. Sławno, Materiały Zachodniopomorskie. Nowa Seria, t. VI/VII Archeologia, 2011, s. 87-121.

Publikacje