Okres Wędrówek Ludów
w dorzeczu Odry i Wisły

Jesteś tutaj: Strona główna / Projekt / Zadania

Zadania

W celu rozwiązania tych kluczowych problemów badawczych nasz zespół ma podjąć następujące zadania:

  • Przeprowadzenie terenowych badań weryfikacyjnych na trzech wybranych stanowiskach z OWL na Pomorzu Zachodnim i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, traktowanych jako swoiste case studies. Mają one prowadzić do rozpoznania kontekstu kulturowego i paleoekologicznego, chronologii i funkcji tych stanowisk na tle pozostałego osadnictwa na terenach Pomorza i Jury w OWL. Są to:
    • Kostkowice, pow. zawierciański, odkryta przed kilkunastu laty, nieznana dotąd jaskinia, zawierająca wielką liczbę źródeł z wczesnego OWL wskazujących, iż pełniła ona u schyłku IV i w początkach V wieku rolę swoistego refugium,
    • Suchań, pow. stargardzki, osada z OWL, na powierzchni której odkryto zabytki z późnego OWL, wskazujące na ścisłe związki u schyłku V i w początkach VI wieku z terenami Bornholmu, jak i obszarami na zachód od Odry,
    • Karsibór, pow. grodzki Świnoujście, miejsce odkrycia rozproszonego depozytu solidów z początków VI wieku, zawierającego m.in. dwa ostrogockie naśladownictwa.
  • Kompleksowe opracowanie na tle komparatystycznym publikowanych i znanych z archiwaliów zespołów z OWL, w tym charakterystycznych depozytów rodowych typu Zagórzyn czy Karlino, zespołów zabytków odzyskanych przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, a ponadto brakteatów skandynawskich, uwzględniających ich nowe odkrycia oraz licznej grupy rejestrowanych w ostatnich latach zabytków z OWL. Bardzo istotne będzie przebadanie ich relacji do kultur, zajmujących w okresie wpływów rzymskich (OWR) większą część obszaru Polski, a które w OWL już zanikły, oraz bałtyjskich jednostek kulturowych, które szeroko pojęty model kulturowy z OWR kontynuowały w OWL.
  • Opracowanie, również w formie kartograficznej, wyników analiz paleobotanicznych, wysokiej rozdzielczości (tj. precyzyjnie datowanych) profili palinologicznych osadów jeziernych, pochodzących z dorzecza Odry i Wisły, podejrzewanych o odmiennie przebiegający rytm przemian osadniczych w OWL, także z terenów osadnictwa grupy olsztyńskiej i elbląskiej. Staną się one punktem wyjścia do przeprowadzenia analiz środowiska przyrodniczego, stopnia jego destrukcji i regeneracji, a zarazem badań paleodemograficznych, określających skalę zaludnienia omawianych obszarów, w poszczególnych fazach między starożytnością a wczesnym średniowieczem.