Jesteś tutaj: Strona główna / Konferencje / Konferencja w Puszczykowie pod Poznaniem

Konferencja w Puszczykowie pod Poznaniem

W dniach 16-18 maja 2018 r. w Puszczykowie pod Poznaniem odbyła się międzynarodowa konferencja p.t. "Archeologia styków - przestrzeń i czas" organizowana przez instytuty archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Wzięli w niej udział przede wszystkim badacze niemieccy, czescy i polscy, w tym kilkoro wykonawców grantu MPOV. Tematyka dotyczyła różnych zagadnień związanych z archeologią młodszego okresu przedrzymskiego, okresu wpływów rzymskich i okresu Wędrówek Ludów. Wiele referentów prezentowało wyniki analiz materiału zabytkowego przy zastosowaniu współczesnych metod chemicznych i fizycznych. Na otwarciu konferencji prof. Aleksander Bursche przedstawił wykład inauguracyjny p.t. "Okres Wędrówek Ludów między Odrą a Wisłą. Raport finalny".

W Puszczykowie na dworcu kolejowym 10 września 1912 r. zginął w wieku 28 lat Erich Blume zastrzelony przez zazdrosną żonę. Temu wybitnemu archeologowi, badaczowi okresu wpływów rzymskich i Wędrówek Ludów, uczniowi Gustafa Kossinny, pracownikowi Działu Prehistorycznego Muzeum Cesarza Fryderyka w Poznaniu, poświęcona była wystawa zorganizowana w 2012 r. w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu http://www.old2.muzarp.poznan.pl/wystawy/bliskie-spotkania-z-2/archiwum/erich-blume-1884-1912/ oraz pierwsza konferencja w Puszczykowie.

AB