Jesteś tutaj: Strona główna / Badania / Badania archeologiczne / Suchań 2013 - sprawozdanie z badań

Suchań 2013 - sprawozdanie z badań

W dniach 28 czerwiec- 28 lipiec 2013 r. po uzyskaniu zgody WUOZ w Szczecinie przeprowadzono na stanowisku badania archeologiczne.

Na podstawie umowy zawartej z Uniwersytetem Warszawskim prace w terenie prowadził dr Bartosz Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie, wykonawca projektu MPOV, wraz z grupą 15 studentów z Instytutu Archeologii UW, a konsultował je prof. Aleksander Bursche. Tegoroczne badania zostały rozlokowane na terenie stanowiącym własność gminy Suchań, na skraju wysoczyzny, przy pradolinie Reczycy, w bliskim sąsiedztwie źródła zasilającego rzekę.

W obrębie wyznaczonych wykopów udało się zarejestrować obiekty – niewielkie jamy zwierające ceramikę z rozwiniętego okresu Wędrówek Ludów. To bardzo istotna informacja pozwalająca stwierdzić, że depozyt zawierający skandynawskie brakteaty i zawieszki był ukryty na terenie użytkowanej współcześnie osady.

W wyniku prowadzonych badań udało się zarejestrować zachodni skraj osady z okresu Wędrówek Ludów związanej, jak sądzimy, z krótkotrwałą obecnością przybyszów ze Skandynawii, pochodzących najpewniej z Bornholmu, na co wskazuje zarówno ceramika jak i odkryte wcześniej zabytki metalowe. W celu zweryfikowania chronologii obiektów zostały pobrane próbki do datowania metodą radiowęglową. Jeśli potwierdzą one nasze przypuszczenia, będziemy musieli zweryfikować dotychczasowe hipotezy dotyczące napływu na tereny Pomorza solidów i materiałów skandynawskich (złotych brakteatów czy naszyjników). Mogą się one bowiem wiązać z fizyczną obecnością osadników z Północy.

O wynikach badań paleobotanicznych, radiowęglowych i komparatystycznych będziemy informowali na bieżąco. Wstępne rezultaty zostaną przedstawione we wrześniu na 64 Konferencji Sachensymposion w Paderborn http://www.sachsensymposion.org/en/64-internationales-sachsensymposion

W 2014 r. planowana jest w Muzeum Narodowym w Szczecinie wystawa archeologiczna prezentująca zabytki z Suchania. W celu omówienia niektórych jej szczegółów prof. Aleksander Bursche, dr Bartosz Rogalski i Krzysztof Kowalski, kierownik Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie (MNS) spotkali się z Panią mgr inż. Stanisławą Bodnar, burmistrz Suchania, której zaproponowali objęcie patronatem tej wystawy. Pani Burmistrz z satysfakcją przyjęła tę propozycję i zapowiedziała pomoc w uzyskaniu zgody właścicieli terenu na prowadzenie przyszłorocznych badań. Z okazji organizacji wystawy ukaże się także wstępne opracowanie pradziejów regionu Suchania.

Archeologów gościł w swoich progach Zespół Szkół Publicznych w Suchaniu. Cała ekipa jest bardzo wdzięczna za gościnne przyjęcie, życzliwość i serdeczna atmosferę, z jakimi spotkała się w Suchaniu.

Prace na stanowisku będą kontynuowane przez co najmniej dwa kolejne sezony.