Jesteś tutaj: Strona główna / Badania / Badania archeologiczne / Stare i nowe znaleziska z OWL

Stare i nowe znaleziska z OWL

Ponownego przebadania i opracowania, przy zastosowaniu współczesnego aparatu naukowego, wymagają ponadto dotychczas zarejestrowane, a zwłaszcza niedawno odkryte zespoły i pojedyncze zabytki z OWL. Należy do nich m.in. cała seria sprzączek (np. z osad w Dobrzyniu, pow. inowrocławski czy Międzyborzu, pow. oleśnicki) lub w całości zachowany miecz z Juszkowa, pow. gdański. Nasz zespół będzie musiał także odnieść się do takich okryć jak cmentarzysko w Ulowie pow. tomaszowski czy zlokalizowane w 2010 r. stanowisko ofiarne w jeziorze Nidajno w Czaszkowie, pow. mrągowski. Bliższa analiza tych zespołów i zabytków, powiązanie z analogiami, wydatowanie, a także określenie relacji do wyników badań paleobotanicznych, pozwoli na całkowicie nowe spojrzenie na kwestie przemian osadniczych, kulturowych i społecznych, w tym zwłaszcza kształtowania się elit, w OWL. Niektóre z tych zespołów, jak np. depozyt z Wapna, Zagórzyna czy Karlina zostały już opracowane i pozwalają na przeprowadzenie daleko idących ustaleń w opisywanym względzie. Potwierdzają one zarazem słuszność kontynuowania tych badań. W ramach naszego projektu opracowanych zostanie i opublikowanych szereg nowych znalezisk z OWL z ziem Polski.

Sprzączka brązowa, Dobrzyń pow. inowrocławski (© AB)

Sprzączka srebrna, pozłacana, Międzybórz, pow. oleśnicki (© AB)