Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / Konferencja w Sztokholmie 5-7.11.2015

Konferencja w Sztokholmie 5-7.11.2015

2015.11.09 -

W dniach 5-7 listopada w Królewskim Gabinecie Numizmatycznym w Sztokholmie odbyła się konferencja p.t. „Early Medieval Imitational Coinages” z udziałem ponad 50 uczestników z Rosji, Niemiec, Anglii, Włoch, Danii, Finlandii, Norwegii, Litwy, Polski i USA. Istotna jej część poświęcona była kwestii genezy mennictwa plemion i pierwszych państw germańskich jako naśladownictw monet rzymskich i wczesnobizantyjskich w okresie Wędrówek Ludów i na progu wczesnego średniowiecza. Na konferencji wygłoszono łącznie 23 referaty. Svante Fischer z Uniwersytetu w Uppsali przedstawił zagadnienie naśladownictw solidów w skarbach skandynawskich, Florin Curta z Uniwersytetu Gansville na Florydzie dokonał porównawczej analizy poglądów substantywistów i formalistów na temat ekonomicznej i społecznej roli imitacji, zaś Aleksander Bursche zajął się problematyką narodzin pieniądza germańskiego, w szczególności gockiego.