Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / Jaskinia Wisielca - kolejny sezon badań

Jaskinia Wisielca - kolejny sezon badań

2015.08.27 -

Trwa trzeci sezon wykopalisk prowadzonych w pobliżu Kostkowic w Masywie Jastrzębnika na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przez zespół pracowników, studentów i doktorantów Instytutu Archeologii i Artes Liberales UW kierowany przez Marcina Rudnickiego.

W trakcie eksploracji warstwy datowanej na połowę I tysiąclecia po Chr. natrafiono na fragmenty co najmniej 6 szkieletów ludzkich, liczne fragmenty naczyń toczonych, paciorki szklane i bursztynową zawieszkę, stanowiące ślady obecności w okresie Wędrówek Ludów przybyszów z północnych wybrzeży Morza Czarnego, m. in. społeczności gockich z terenów Ukrainy. Nie lada sensację stanowią pochówki ciałopalne z tego okresu zlokalizowane w pobliżu wejścia do jaskini. Do tej pory niewyjaśnioną zagadkę stanowią okoliczności pobytu na terenie Jury ludności z tak daleka. Pomocne dla zrozumienia jego charakteru i czasu trwania będą wyniki analiz paleobotanicznych pobranych z warstw kulturowych.

W tym roku do Kostkowic przybyła także grupa archeologów i antropologów zajmujących się najstarszymi śladami obecności człowieka na ziemiach Polski. W czterometrowej głębokości wykopie położonym wewnątrz jaskini natrafiono na bardzo ciekawą sekwencję nawarstwień plejstoceńskich zawierających liczne kości niedźwiedzia jaskiniowego a ponadto m. in. nosorożca włochatego i konia. W Polsce znanych jest jedynie kilka jaskiń z tak bogatym układem warstw czwartorzędowych.

W tegorocznym sezonie badawczym uczestniczy zespół pracowników i studentów Uniwersytetu im. Karazina w Charkowie kierowany przez dr. Kyrylo Myzgina, a ponadto Jason Williams-James z Walii, Peter de Costa z Bangladeszu i Nitin Gupta z Indii.