Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / Badania terenowe 2013

Badania terenowe 2013

2013.06.12 -

Suchań 2013

Już w lipcu rozpoczynamy badania osady wielokulturowej w Suchaniu, które potrwają co najmniej trzy lata. Pracami w terenie pokieruje dr Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Weźmie w nich udział 15 studentów z Instytutu Archeologii UW a prof. Aleksander Bursche będzie ich konsultantem. W pracach będzie uczestniczyć zespół paleobotaniczny pod kierunkiem Pani Prof. Małgorzaty Latałowej z Uniwersytetu Gdańskiego. Będziemy na bieżąco informować o rezultatach.

Kroczyce 2013

Również w lipcu rozpoczynamy regularne badania Jaskini Wisielców w Kroczycach. Zaplanowanie sprawnej organizacji pracy jak również transport niezbędnego sprzętu do  tego zabytkowego obiektu jest nielada wyzwaniem. Jaskinia pod Oknem leży bowiem na terenie chronionym przez program NATURA 2000. W ramach przygotowań wnętrze obiektu zostało zadokumentowane przy pomocy skanera 3D przez zespół Janusza Janowskiego z Instytutu Archeologii UW. Badaniami archeologicznymi pokieruje Marcin Rudnicki przy współpracy Macieja Sobczyka i Mikołaja Urbanowskiego. Weźmie w nich udział 25 studentów z Warszawy, Krakowa i Szczecina. Do współpracy zostało zaproszone grono interdyscyplinarnych konsultantów, w tym zespół paleobotaników pod kierunkiem Pani Prof. Małgorzaty Latałowej z Uniwersytetu Gdańskiego, a także specjaliści z zakresu geologii, geomorfologii, a także chiropterolog. Informacje o przebiegu prac wraz z materiałem ilustracyjnym będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej projektu.

Widok jaskini w trakcie kolejnego rozpoznania terenowego (fot. J. Janowski)