Okres Wędrówek Ludów
w dorzeczu Odry i Wisły

Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / 28. Międzynarodowe Symposium Grundprobleme w Nitrze

28. Międzynarodowe Symposium Grundprobleme w Nitrze

2016.11.28 -

Jak zwykle późną jesienią, w dniach 9-12 listopada 2016 r., odbyło się kolejne, już 28. Internationales Symposion Grundprobleme der frühgeschichtlichen Entwicklung im mittleren Donauraum. Do grona tradycyjnych współorganizatorów, czasem w różnych konfiguracjach, należą: Instytut Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Nitrze, Prahistoryczna Komisja Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu, Instytut Archeologii Uniwersytetu w Kolonii oraz Instytut Archeologiczny Akademii Nauk Czeskiej Republiki w Brnie. Jego inicjatorami i stałymi uczestnikami byli prof. Herwig Friesinger, prof. Kazimierz Godłowski, prof. Jaroslav Tejral, a także prof. Thomas Fischer, dr Titus Kolnik oraz dr Karol Pieta. Od wielu już lat w symposion nie uczestniczy, zmarły w 1995 r. prof. Kazimierz Godłowski, choć ciągle jest tam odczuwalne pokłosie Jego fenomenalnej wiedzy oraz otwartości na wymianę poglądów i daje się usłyszeć Jego niezastąpionego ducha. To dzięki Niemu, w tych wysokich progach Nauki w zakresie archeologii Środkowej Europy u schyłku starożytności, uczestniczą także polscy badacze.

Tegoroczna konferencja nosiła tytuł „Turning points along the Danube (post bellum Marcomanicum/post pugnam ad Hadrianopolem factam)”. Tym razem gościny udzielał nam Instytut Archeologii w Nitrze.

W konferencji uczestniczyli archeolodzy z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Węgier i Polski. Ta ostatnia była reprezentowana przez sześcioro badaczy, w tym czwórkę wykonawców projektu MPOV.

Wiele prezentowanych na konferencji referatów dotyczyło schyłku okresu wpływów rzymskich i OWL. Wśród ciekawszych można wymienić m.in. wystąpienie Michela Kazanskiego dotyczące inwazji Wandalów i Swebów w 406 r. i znalezisk archeologicznych w Cesarstwie Zachodnim. Prof. Magdalena Mączyńska zaprezentowała próbę wydzielenia fazy C3 w kulturze wielbarskiej, prof. Madyda-Legutko – przemiany garnituru pasa w kulturze przeworskiej w okresie późnorzymskim i OWL, dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak – toczoną ceramikę kultury przeworskiej w tym samym okresie, prof. Jan Schuster – nieznany horyzont „grobow książęcych” w strefie Bałtyku, zaś prof. Aleksander Bursche wraz z Davidem Wigg-Wolfem tekst uzasadniający fakt, iż obecność rzymskich denarów w zespołach późnoantycznych na obszarach na płd. od Dunaju i zach. od Renu, jest świadectwem germańskiego pochodzenia ich właścicieli.

W trakcie wycieczki mieliśmy okazję zwiedzieć niedawno odrestaurowany zamek w Nitrze, wraz z bardzo interesującą ekspozycją archeologiczną i historyczną, ilustrującą bogatą przeszłość regionu, związaną m.in. z początkami chrześcijaństwa u Słowian. Wieczorem mieliśmy okazję testować wina ze słynnej winnicy położonej przy pałacu prezydenckim Chateau Topolčianky. Jednak niewątpliwie największe wrażenie na wszystkich uczestnikach wywołały nowe przestrzenie badawcze Instytutu Archeologii w Nitrze, służące dokumentacji (w tym pracownia skanerów i fotogrametrii) i przechowywaniu zabytków oraz archiwaliów. Powstały one z dotacji Unii Europejskiej w odrestaurowanych austrowęgierskich budynkach koszarowych, z perspektywą wieloletnich możliwości ich rozwoju z przeznaczeniem dla Instytutu Archeologii. Tego z całą pewnością polscy i środkowoeuropejscy archeolodzy mogą naszym słowackim kolegom pozazdrościć.